wstecz...

REGULAMIN ODZNAKI HONOROWEJ POLSKIEGO CZERWONEGO KRZYŻA

oraz

zasady pracy Kapituły zatwierdzony uchwałą nr 12/06 z dn. 25.06.2006 r. Krajowej Rady Reprezentantów PCK


1

Odznaka Honorowa Polskiego Czerwonego Krzyża,
zwana dalej Odznaką, stanowi zaszczytne wyróżnienie za zasługi w realizacji humanitarnych celów Czerwonego Krzyża, a w szczególności zadań określonych w Ustawie o Polskim Czerwonym Krzyżu oraz w statucie Stowarzyszenia.

2

Odznakę Honorową
mogą otrzymać:
1 osoby będące członkami Stowarzyszenia, które wyróżniły się szczególnym zaangażowaniem i konkretnymi osiągnięciami,
2 jednostki PCK i zbiorowości społeczne będące członkami wspierającymi Stowarzyszenia, które wniosły szczególny wkład w popieranie i rozwój jego działalności,
3 inne osoby, a także organizacje i instytucje, czynnie współpracujące z PCK lub wspomagające jego działalność,
4 organizacje zagraniczne Czerwonego Krzyża i ich działacze, a także inne organizacje i instytucje międzynarodowe oraz ich członkowie, którzy realizując czerwonokrzyskie ideały zasługują na szczególne uznanie ze strony PCK.

3

Odznaka Honorowa
jest czterostopniowa.
- Odznakę Honorową I stopnia stanowi godło Czerwonego Krzyża - równoramienny czerwony krzyż pokryty emalią - o wymiarach 37 x 37 mm. Między ramionami krzyża umieszczone są pęki promieni koloru złotego, a pośrodku krzyża wizerunek orła z koroną, ustalony dla godła państwowego Rzeczypospolitej Polskiej, wykonany z metalu koloru srebrnego, z koroną, dziobem i szponami koloru złotego.
- Odznaki II, III i IV stopnia wykonane są według określonego w ust. 1 wzoru, z tym, że:- wymiary krzyża wynoszą 30 x 30 mm,
- w Odznace III stopnia wizerunek orła z koroną wykonany jest całkowicie z metalu w kolorze srebrnym, a w Odznace IV stopnia - z metalu w kolorze brązowym.
- Odznaki wszystkich stopni zawieszone są na wstążce koloru białego, szerokości 40 mm, z czerwonymi paskami szerokości 4 mm po bokach. Kółko łączące wstążkę z Odznaką jest wykonane z metalu zdobionego ornamentem z liści laurowych: dla Odznaki I i II stopnia - w kolorze złotym, dla III stopnia - w kolorze srebrnym, a dla IV stopnia w kolorze brązowym.
- Odznakę Honorową nosi się na lewej stronie piersi po orderach i odznaczeniach polskich. Organizacjom, instytucjom i zbiorowościom posiadającym sztandar wręczą się Odznakę Honorową wraz ze wstążką regulaminową do zawieszania na sztandarze oraz dyplom nadania Odznaki Honorowej.

4

Odznakę Honorową
nadaje się w zasadzie wg kolejności:
1 Odznakę IV stopnia - po co najmniej 3-letniej działalności w PCK;
2 Odznakę Honorową wyższych stopni nie wcześniej, niż:
Odznakę III stopnia - po upływie co najmniej 5 lat od nadania Odznaki IV stopnia;
Odznakę II stopnia - po upływie co najmniej 6 lat od nadania Odznaki III stopnia;
Odznakę I stopnia - po upływie co najmniej 7 lat od nadania Odznaki II stopnia.
3 W wyjątkowych przypadkach może być nadana Odznaka III lub II stopnia z pominięciem kolejności i warunków określonych w ust. 1 i 2.
4 Odznaka Honorowa może być nadana również pośmiertnie.

5

Wnioski
o nadanie Odznaki Honorowej zgłaszają:
1 Prezydium Zarządu Głównego, zarządy okręgowe, inne statutowe struktury Stowarzyszenia.
2 Zarządy okręgowe PCK przedstawiające wnioski o nadanie Odznaki Honorowej zasięgają opinii społecznych komisji d/s odznak i wyróżnień działających przy tych zarządach.
3 Wnioski o nadanie Odznaki Honorowej powinny być rzeczowo i przekonująco uzasadnione, wypełnione czytelnie (pismem maszynowym), na blankiecie, którego wzór ustala Kapituła.
4 Każdy wniosek podpisuje prezes zarządu zgłaszającego wniosek, przewodniczący komisji społecznej d/s odznaczeń i wyróżnień oraz dyrektor zarządu okręgowego.
5 Zobowiązuje się zarządy PCK wszystkich stopni organizacyjnych do takiego działania w przygotowaniu wniosków o przyznanie Odznaki Honorowej, które zapewni jej wysoką rangę w Stowarzyszeniu i społeczeństwie.

6

Odznakę Honorową
nadaje Kapituła Odznaki Honorowej PCK.
1 Kapituła Odznaki Honorowej PCK działa na podstawie statutu PCK na okres kadencji.
2 Kapitułę w liczbie 5 osób wybiera Krajowy Zjazd PCK spośród osób cieszących się autorytetem i reprezentujących podstawowe dziedziny działalności statutowej Stowarzyszenia, wyróżnionych Odznaką Honorową PCK I stopnia. W przypadku rezygnacji członka Kapituły uzupełnienia składu dokonuje Krajowa Rada Reprezentantów PCK.
3 Kapituła ze swojego grona wybiera przewodniczącego i wiceprzewodniczącego.
4 Zebrania Kapituły zwołuje jej przewodniczący lub wiceprzewodniczący nie rzadziej niż 2 razy w roku.
5 Dyrektor generalny Zarządu Głównego PCK zapewnia warunki organizacyjne i dokumentacyjne Kapituły. Sekretarzem z urzędu wchodzącym w skład Kapituły jest pracownik Biura wyznaczony przez dyrektora generalnego Zarządu Głównego PCK w porozumieniu z Kapitułą.
6 Koszty wykonania Odznak i legitymacji do Odznak pokrywane są wg zasad ustalanych przez Zarząd Główny PCK w porozumieniu z Kapitułą.
7 Wszystkie wnioski nadesłane bądź złożone, przed rozpatrzeniem przez Kapitułę są sprawdzane przez sekretarza Kapituły pod względem wymogów regulaminowych i porównywane z ewidencją w kartotece.
8 Wnioski, które nie spełniają wymogów regulaminowych, bądź załatwiono odmownie, są zwracane jednostkom organizacyjnym lub osobom, które je nadesłały, z adnotacją informującą o przyczynie ich niezakwalifikowania.

7

Podstawą
do przyznania lub nieprzyznania Odznaki Honorowej jest stosowna decyzja odnotowana na wniosku i potwierdzona podpisem członka Kapituły.
1 Decyzja budząca wątpliwości lub sporna jest rozstrzygana zwykłą większością głosów. Przy równej liczbie głosów "za" i "przeciw" głos przewodniczącego jest decydujący.
2 W sytuacjach szczególnych decyzja o przyznaniu Odznaki może być podjęta między zebraniami na wniosek prezesa ZG PCK, dyrektora generalnego ZG PCK lub przewodniczącego Kapituły. Decyzja taka wymaga pozytywnego, pisemnego stanowiska trzech członków Kapituły, w tym przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego.
3 Potwierdzeniem przyznanej odznaki jest legitymacja posiadająca numer, datę i podpis przewodniczącego Kapituły, a potwierdzeniem przyznanej Odznaki zbiorowej jest dyplom podpisany przez prezesa ZG PCK i przewodniczącego Kapituły.

8

Odznakę Honorową
mają prawo wręczać:
1 członkowie Kapituły,
2 członkowie Zarządu Głównego PCK,
3 członkowie Krajowej Rady Reprezentantów,
4 prezesi i wiceprezesi zarządów okręgowych PCK, prezesi zarządów rejonowych oraz inne osoby upoważnione przez przewodniczącego Kapituły.

9

Odznaki
wręczane są uroczyście z okazji ważnych wydarzeń w Polskim Czerwonym Krzyżu np. w Tygodniu PCK, Dniach Honorowego Krwiodawstwa, Dni Młodzieży PCK i z okazji jubileuszy jednostek organizacyjnych itp.

10

Przy
wręczaniu odznaki Honorowej PCK obowiązuje następujące sformułowanie: "Wyróżniam Pana/Panią Odznaką Honorową PCK za zasługi dla Polskiego Czerwonego Krzyża".

11

Odznaka Honorowa
powinna być wręczona najpóźniej w ciągu 1 roku od podjęcia decyzji o jej przyznaniu.

12

1 Decyzję o pozbawieniu Odznaki Honorowej PCK podejmuje Kapituła OH PCK.
2 Pozbawienie Odznaki Honorowej PCK następuje automatycznie:
a. w razie prawomocnego skazania przez sąd na karę pozbawienia praw publicznych,
b. na podstawie prawomocnej uchwały wykluczającej z grona członków PCK, zgodnie z § 16 pkt. 1 i § 18 statutu PCK.
3 Organ PCK , który uzyskał informację o pozbawieniu praw publicznych lub podjął decyzję o wykluczeniu jest zobowiązany powiadomić o tym Kapitułę.

13

Upoważnia
się Kapitułę do podejmowania dodatkowych działań i ustaleń o charakterze organizacyjnym i porządkowym nie ujętych w niniejszym Regulaminie, które są niezbędne dla zapewnienia wysokiej rangi Odznaki Honorowej w Stowarzyszeniu i społeczeństwie.

14

Niniejszy
Regulamin wchodzi w życie z dniem zatwierdzenia.